Článok - Celostná diagnostika, Irisdignostika, Alternatívna medicína, čínska medicína

tradičná čínska medicína, masáže
Irisdiagnostika, celostná medicína
tradičná čínska medicína, masáže
Odhlásiť sa
Prejsť na obsah

Článok pre média

Irisdiagnostika
Z očí predpovedala blížiaci sa infarkt či mozgovú príhodu, čím pomohla predísť najhoršiemu. Na vznik choroby vie upozorniť už niekoľko rokov dopredu. Dokáže zistiť pohlavie nenarodeného dieťaťa, neskôr jeho vlohy a talenty. „Oko je indikátor nášho zdravia fyzického, psychického i emocionálneho. Je prejavom nášho správania a spôsobu myslenia,“ hovorí iridologička a terapeutka celostnej medicíny Kateřina Sojková, ktorá pôsobí Martine. Je žiačkou Ľubomíra Jánoša, predsedu Slovenskej iridologickej spoločnosti.

V očiach druhého človeka sa zračí všetko. Môžeme v nich čítať. To vieme všetci. O irisdiagnosticke, holistickej metóde, ktorá diagnostikuje zdravotný stav človek už vie málokto.
Diagnostika z dúhovky oka
Iridológia je prastará metóda, pomocou ktorej zisťujeme zdravotný stav z očí, a to z dúhovky, zreničky aj očného bielka. Z oka sa dá vyčítať aj genetická (rodová) záťaž. Ak mali naši predkovia niečo výrazné vo svojom zdravotnom stave, tak sa to nervovou sústavou prenáša do ďalších generácií. To ale neznamená, že človek musí na dané ochorenie trpieť. Aby choroba vznikla, vždy musí byť viac skutočností, ktoré sa stretnú v jeden moment. Rodovú záťaž vidíme na úrovni nielen fyzickej, ale aj mentálnej. Niekedy badáme aj emócie, ak sú v rodine výrazné alebo dlhotrvajúce. To však ľudom nehovorím, aby z toho neboli  v pomykove. Takisto je vidno, či má organizmus predispozíciu skôr na fyzické alebo mentálne danosti. Ideálne by bolo pozrieť sa do očí malým deťom, ktoré už od niekoľkých mesiacov všetky genetické znaky v oku majú a podľa toho ich následne viesť. Aby sa nestávalo, že štyridsiatnici trpia na infarkty a podobne. Alebo aby rodičia nenútili dieťa hrať na husle, keď ono by radšej hralo futbal...
Ešte perlička k nervovej sústave. To čo sa udeje, keď je človek pod narkózou, ako keby mozog nezaznamená, nechá sa obalamutiť. A teda až do konca života bude oko ukazovať stav, aký bol tesne pred operáciou. My sa ale vďaka tomu môžeme aj po rokoch pozrieť, aké vážne to vtedy bolo. V oku je zaznamenaný aj náhly intenzívny stres, spôsobený napríklad úmrtím či autonehodou. Pokiaľ ho človek vnímal veľmi intenzívne, na bielku aj na dúhovke sa vytvoria typické stopy, ktoré ostávajú navždy. Preto vieme, že to s človekom skutočne zamávalo a musíme s tým počítať.
Pre nás laikov možnože stačí, že môžeme o niekom povedať, že má pekné oči. Čo všetko z pohľadu iridológie o našich očiach vieme?
Oko je najzložitejší orgán ľudského tela. Predáva informácie z nášho prostredia do mozgu, ale aj vyžaruje informácie z tela von. Je to obojstranný prenos – až dva bilióny informácií za každú sekundu - čo si ťažko dokážeme predstaviť. Dostávame teda veľmi podrobný popis toho, čo sa v tele deje.
Diagnostika z dúhovky oka
Na celej zemeguli nič také podobné nie je. Oko obsahuje 70 percent všetkých našich telesných senzorických receptorov. Napríklad v porovnaní s najmodernejšou videokamerou, ktorá obsahuje niekoľko tisíc fotoreceptorov, oko ich obsahuje až 137 biliónov, čo je neporovnateľné. Oko neklame. Je tvorené tým istým tkanivom ako mozog. To znamená, že čokoľvek sa v tele udeje, na oku to je okamžite vidno. Keby sme si zlomili nohu, tak za jednu-dve minúty máme v oku znak, že máme zlomenú kosť. Sú vidno zápaly, oslabenia orgánov, podráždené nervy, stav platničiek, preťažený cievny a lymfatický systém, záťažová psychika. Ako iridológovia hodnotíme štruktúru oka, rôzne trhliny, lagúny, hrúbku a rozloženie vlákien, ďalej farebné odtiene, cievky.

Irisdiagnostika je prastará metóda zisťovania zdravotného stavu.

Už dávno v staroveku sa irisdiagnostika používala. Napríklad starí Mayovia doviedli do dokonalosti diagnostiku z očného bielka, keďže mali veľmi tmavú dúhovku. Jej pigment niektoré znaky prekrýval, preto boli odkázaní viac-menej na očné bielko. Niektoré ich vedomosti sa už vekmi stratili. Z ciev v očnom bielku sa dá napríklad určiť pohlavie budúceho dieťatka. V oblasti maternice sa vytvorí špecifická cievka a podľa toho, či je v ľavom alebo pravom oku, vieme, či to bude chlapec alebo dievča. Irisdiagnostiku uprednostňovali rôzni velikáni dejín - Konfucius, Hippokrates, Pytagoras, Aristoteles, Leonadro da Vinci, Cicero či Galén. Pytagoras si vyberal svojich študentov podľa očí. Podľa nich zistil, či má žiak mentálne danosti na štúdium alebo nie. Podobne to robí aj môj učiteľ iridológie Ľ. Jánoš.
Načas upadla iridológia do zabudnutia. Oživil ju až v 19. storočí maďarský lekár a homeopat Ignacz Peczely. Začalo sa to v jeho detstve, keď choval sovu. Raz ho zobákom ďobala do ruky, on s ňou bojoval a nechtiac jej zlomil krídlo. Všimol si, že hneď po úraze sa jej urobila charakteristická čiarka na dúhovke. Jav sledoval ďalej a zistil, že o dva mesiace, keď sa zlomenina zahojila, čiarka vyzerala inak. To ho priviedlo na myšlienku, že oko treba skúmať.
Niekto je modrooký, niekto hnedooký. Vplýva farba oka na náchylnosť k určitým ochoreniam?
Na oku sa hodnotí úplne všetko. Aj farba oka znamená určitú predispozíciu. Napríklad čisto modré oči lepšie spracovávajú živočíšne bielkoviny. Poukazujú však na citlivosť dýchacieho systému. Modrookí ľudia odpradávna žili v severských krajinách a aby prežili, museli jesť veľa mäsa a živočíšnych bielkovín. Preto to ďalej predávajú vo svojich génoch. Ale v súčasnosti je úplne jedno, kde modrookí ľudia žijú. Zmiešané typy (modrá dúhovka s vnútorným hnedým prstencom) trpia trošku viac na zažívacie problémy, hnedookí zasa viac na cievne. Sú to len veľmi hrubé charakteristiky. Dôležitá je osobná individualita!
Niekedy musím ľudí sklamať ohľadom zelených očí. V skutočnosti sú to oči modré so žltým pigmentom, ktoré pri bežnom svetle ladia do zelena.
Pri fotografovaní nasvecujem oči špeciálnou žiarovkou (5300 kelvinov). Vydáva studené svetlo, pri ktorom sa  ukáže skutočná farba oka. Sivé oči som videla asi iba dvakrát. Je to naozaj taká nezvyčajná farba, ťažko sa charakterizuje
Ak sa vy pozriete do očí, môžete človeku zachrániť život.
Už sa mi trikrát stalo, že som musela ľudí poslať na neodkladné kardiologické vyšetrenie. Na očnom bielku sa vytvorí výrazný znak, pokiaľ hrozí akútny infarkt. Aj išli, aj sa to potvrdilo. Srdcovým infarktom by sa dalo predchádzať pomerne jednoducho. Keď sa nám niekto pozrie do vonkajšieho kútika oka (my by sme sa vtedy mali pozerať k nosu, aby sa kútik objavil) môže tam byť znak. Pokiaľ je to hrubá zakrútená cieva, ktorá je tmavočervená až fialová, už to značí výraznú blokáciu koronárnych tepien. Ak je toto znamenie v obidvoch očiach, tak je to naozaj už S.O. S.
Hroziacu cievnu mozgovú príhodu je tiež veľmi dobre vidno. Škoda, že sa diagnostika očí viac nevyužíva preventívne. Je len na škodu, že každá nemocnica nemá svojho iridológa, pretože pomocou nej ochorenia vidíme okamžite. V niektorých krajinách je irisdiagnostika oveľa viac rozbehnutá, napríklad v Austrálii, Kanade, Rusku i v štátoch západnej Európy.
Diagnostikovali ste množstvo pacientov. A teda, aké máme zdravie podľa stavu našich očí?
Veľmi často diagnostikujem preťažený lymfatický systém, čo je imunitný a detoxikačný systém tela. Je veľmi pomalý na rozdiel od krvného. Urobí za deň iba tri alebo štyri obehy. Rozhýbava sa hlavne pohybom, takže on ten náš cielený pohyb naozaj potrebuje. Preťažený je nielen tým, že sa málo hýbeme, ale aj preto, že priveľmi kombinujeme stravu. Každá bielkovina, každý uhľohydrát sa trávi trošku inak, v inej časti zažívacieho traktu. A čo my robíme? V jednom jedle máme všetky možné uhľohydráty a bielkoviny, na naše zažívanie je to veľmi záťažové. Potom sa práve tým nedokonalým trávením zahlcuje lymfatický systém.
S čím sa tiež stretávam veľmi často, a to nielen u dospelých, ale už aj u detí, je preťažený nervový systém. Myslím si, že za to môže elektrosmog a tlak, ktorý vyvíja spoločnosť. Stres a tlak v rodine, neuveriteľný tlak na školách a v spoločnosti celkovo. Všetci musíme byť krásni, štíhli, úspešní, bohatí, zdraví... Ale to nejde. Je to neprirodzené.
Na oku môžeme naozaj vidieť všetko, podľa toho, čo hovoríte. Viete pomôcť aj tým, ktorí majú problémy so žalúdkom?
Áno. Niekedy je problém priamo v žalúdku, no často to ide z úplne inej strany, napríklad od pečene. Z očí sa dá ľahko zistiť aj to, či je málo alebo veľa žalúdočnej kyseliny. Okolo zorničky sa vytvorí sivý krúžok, keď je žalúdočnej kyseliny málo. Čo je niekedy mätúce pre ľudí, pretože záha páli, keď jej majú veľa, ale aj málo. Väčšinou užívajú antacidá, ktoré kyselinu znižujú. Je zlé, keď ich človek užíva pri zníženom množstve. Ono mu síce pálenie záhy prestane, ale môže si tak vypestovať žalúdočný vred. Príde ku mne, pozriem sa do oka, všimnem si to okamžite. V oku je badať, aj keď majú ľudia Crohnovu chorbu alebo ulceróznu kolitídu. Presne vidím, kde zápalové ložiská sú. Irisdiagnostika je rýchla a neinvazívna metóda.
Diagnostika z dúhovky oka
Zdôrazňujete preventívnu diagnostika. Koľko rokov dopredu dokážete predpovedať vypuknutie choroby?
Veľa chorôb vzniká dlhodobo. Každý z nás je extrémne individuálny. Naozaj záleží na tom, ako žijeme, stravujeme sa, reagujeme na stres,  fyzickú záťaž či na čokoľvek iné. U niekoho sa choroba vyvinie rýchlo, u niekoho to trvá naozaj dlho. Preto je ideálne dať si preventívne iridologovi skontrolovať oči raz za päť či desať rokov.
Diagnostika z dúhovky oka
Veľa ľudí má problémy s prekrvením tela, tvoria sa im tromby.
Pri irisdiagnostike má človek informáciu z minúty na minútu. Vidíme, ktorá časť tela je danou cievou ovplyvnená. Ak má niekto krvnú zrazeninu a tromb si následne rozpustí, oko na to okamžite reaguje. Preto poznáme výraz „dynamické cievky“ na očnom bielku ktoré reagujú na aktuálny stav. Objavujú sa a miznú. Cievka v oku zobrazuje cievu v danom mieste tela alebo korešponduje s danou cievou v tele.
Prevencia je teda kľúčom k zdravému životu.
Áno, väčší dôraz by sme mali klásť na prevenciu. Mali by sme vedieť o svojich slabých miestach, nie preto, aby sme boli z toho vystresovaní, ale preto, aby sme vedeli, ktorým smerom sa v  živote sa máme uberať. V prípade choroby celostná medicína dokáže efektívne pomôcť vo väčšine prípadoch. Určite, najdôležitejšie je práve nájdenie príčiny. Ale to už je iná téma.

Monika Maruňáková
Foto: archív Kateřina Sojková

Foto 1, 2: Kateřina Sojková, iridologička a terapeutka
Foto 3 - 9: Oči vyjadrujú a zároveň zdôrazňujú našu individualitu.
CELOSTNÁ MEDICÍNA
Kateřina Sojková
Škultétyho 469/4
Martin 036 01
tradičná čínska medicína
CELOSTNÁ MEDICÍNA A MASÁŽE
       
Návrat na obsah